Światełko dla Łyczakowa

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
29 października 2019

     Po raz czternasty w tym roku odbyła się akcja Światełko dla Łyczakowa. Jej inicjatorami są dziennikarze Polskiego Radia Lwów i Polski Konsulat we Lwowie a koordynatorem TVP Rzeszów.

     Akcja ta jest wyrazem pamięci o polskiej historii Lwowa a także wsparciem mieszkających tam Polaków. Zaangażowanie wielu ludzi z różnych środowisk, instytucji i placówek na Podkarpaciu a także ze Śląska i Wielkopolski pozwoliło zgromadzić 20 tys. zniczy. Zostaną one zapalone na polskich grobach we Lwowie, Strzelczyskach, Mościskach, Pnikucie, Krysowicach i innych. Na samym tylko cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie, który ma powierzchnię  40 ha jest kilkadziesiąt tysięcy polskich grobów, mi.in. grób M. Konopnickiej, G. Zapolskiej, słynnego matematyka S. Banacha, malarza A. Grottgera, młodych obrońców Lwowa z lat 1918-1920 tzw. Orląt Lwowskich i innych.

     Młodzież naszej placówki również przyłączyła się do akcji zbiórki zniczy, które za pośrednictwem Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich (oddział w Jarosławiu) pojadą na Wschód. Mieszkający tam Polacy co roku w umówionym dniu czekają na transport zniczy i w dzień Wszystkich Świętych zapalają je na polskich grobach.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie