Uroczyste obchody Dnia Sybiraka 17 września 2021 roku w 82 Rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
21 września 2021

17 września 1939 roku miała miejsce agresja Związku Radzieckiego na Polskę. Rozpoczął się wtedy niezwykle okrutny czas dla naszego narodu, przynoszący ze sobą represje i masowe wywózki polskich obywateli na Syberię. Co roku, 17 września, w rocznicę tej napaści, obchodzony jest Dzień Sybiraka, który od 2013 roku ma status święta państwowego.  

Tego dnia wspominane są losy zesłanych na Syberię, przypominana jest w różnych formach historia tułaczego losu, tragedia, która spotkała i odcisnęła niezwykłe piętno na całym życiu wszystkich Zesłańców. Dla Sybiraków i Kresowian to szczególnie wymowny czas. Jarosławianie po raz kolejny uczcili pamięć tych dramatycznych wydarzeń, uczestnicząc w obchodach Dnia Sybiraka. Rozpoczęły się one uroczystą Mszą św. w Kolegiacie pw. Bożego Ciała w Jarosławiu w intencji  zmarłych Sybiraków i pozostałych na Syberii, w tym żołnierzy, którzy swe życie oddali na wszystkich frontach świata. Druga część uroczystości skupiła się  wokół pomnika Bohaterów II wojny światowej, gdzie przybyłe delegacje złożyły symboliczne wiązanki biało-czerwonych kwiatów. Wcześniej odśpiewany został hymn narodowy i wysłuchany hymn Sybiraków oraz wciągnięta na maszt flaga państwowa. Obchodom uroczystego charakteru nadał 14 dywizjon artylerii samobieżnej im. gen. bryg. Wacława Wieczorkiewicza. Organizatorem i gospodarzem uroczystości był w imieniu Burmistrza Jarosławia pan Dariusz Tracz-Wiceburmistrz wraz z Zarządem Związku Sybiraków - Oddział w Jarosławiu. Wśród zaproszonych gości znaleźli się p. Anna Huk-Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, p. Witold Garczyński-Prezes Związku Sybiraków - Oddział Jarosław wraz z Sybirakami, Wicestarosta Powiatu Jarosławskiego Mariusz Trojak, radni Rady Miasta Jarosławia, przedstawiciele biur parlamentarzystów, służb mundurowych, Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność", młodzież szkolna Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Jarosławiu z ks. dyrektorem Grzegorzem Delmanowiczem na czele oraz poczty sztandarowe innych szkół i placówek oświatowych w Jarosławiu, w tym delegacja Zespołu Placówek Oświatowo-Wychowawczych w Jarosławiu w osobach wychowanków: Martyna Łuszczek, Gabriela Nisztuk, Kacper Pachołek oraz wychowawców: Karolina Nycz i Renata Magnowska-Tumidajska. Nie zabrakło również mieszkańców oraz dziennikarzy. W tym wyjątkowym dniu, słowa wieszcza narodowego Adama Mickiewicza „Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie”, nabierają szczególnego znaczenia. Wtedy najboleśniejsze wspomnienia, tragizm tamtych dni związany z wszechobecną śmiercią, głodem, rozpaczą i bezsilnością, okrutna krzywda, która spotkała Zesłańców, przybierają na sile i mocniej uświadamiają o gehennie zesłań i utracie najbliższych na Syberii, ale  jednocześnie skłaniają do głębokiej refleksji, zadumy i przemyśleń. Niezwykle wymowny i przejmujący jest również hymn Sybiraków, który w tym dniu wybrzmiał przy pomniku i w kazaniu ks. prałata Mariana Bocho, wzbudzając wiele emocji i wpływając na świadomość postrzegania tamtych wydarzeń:

„[…] A myśmy szli i szli – dziesiątkowani!

Przez tajgę, stepy – plątaniną dróg!

A myśmy szli i szli – niepokonani!

Aż „Cud nad Wisłą” darował nam Bóg!

Z miast kresowych, wschodnich osad i wsi,

Szkół, urzędów, kamienic i chat:

Myśmy znów do Niepodległej szli,

Jak z zaboru, sprzed dwudziestu lat.

Bo od września, od siedemnastego,

Dłuższą drogą znów szedł każdy z nas:

Przez lód spod bieguna północnego,

Przez Łubiankę, przez Katyński Las!

Na nieludzkiej ziemi znowu polski trakt

Wyznaczyły bezimienne krzyże…

Nie zatrzymał nas czerwony kat,

Bo przed nami Polska – coraz bliżej! […]”

Bardzo ważną chwilą oprócz Mszy Św. w Kolegiacie Jarosławskiej i modlitwie za wszystkich Sybiraków był Akt przekazania sztandaru Sybiraków pod opiekę Publicznemu Katolickiemu Liceum Ogólnokształcącemu im. Anny Jenke w Jarosławiu oraz otwarcie wystawy poświęconej zsyłkom Polaków na tzw. Nieludzką Ziemię i ich losom pt. „ZESŁAŃCY-SYBIRACY-DEPORTOWANI”, zorganizowaną ze zbiorów IPN - Oddział w Rzeszowie.  Wzmocnieniem prezentowanych na wystawie zdjęć, rekwizytów, dokumentów, map, itp. były bezpośrednie rozmowy i relacje świadków tych wydarzeń, czyli żyjących jeszcze Sybiraków. Kontakt z tymi ludźmi był nieoceniony i wniósł wiele pozytywnych wartości, zwłaszcza radość życia i optymizm, pomimo osobistych dramatów i bolesnych wspomnień.

Opracowały: Renata Magnowska-Tumidajska i Karolina Nycz

Galeria

 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie