23 lutego - Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją - Zespół Placówek Oświatowo-Wychowawczych w Jarosławiu

Zespół Placówek Oświatowo-Wychowawczych w Jarosławiu

23 lutego - Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

1 marca 2022

23 lutego obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Akcja ta ma za zadanie rozpowszechnianie wiedzy nt. depresji i zmobilizowanie do leczenia cierpiące na nią osoby.

Depresja jest to wyniszczająca i podstępna choroba, która ma związek z zaburzeniami nastroju. Mimo, iż depresja występuje dość często, nadal zdarza się być piętnowana, a osoby na nią chorujące wstydzą się szukania porady u specjalistów. Warto pamiętać, że jest to choroba uleczalna, choć zdarzają się nawroty. Depresja nie wybiera… Chorują mężczyźni, kobiety, młodzież, dzieci a także osoby starsze. W ostatnim czasie odnotowano lawinowy wzrost chorujących dzieci i młodzieży.
Najważniejsze objawy depresji: przygnębienie, niemożność odczuwania radości, smutek, niechęć do działania, zmniejszenie aktywności, spowolnienie, problemy ze snem, spadek wagi ciała, zmniejszenie apetytu (rzadziej przyrost wagi ciała i zwiększenie apetytu), brak energii, uczucie zmęczenia, uczucie wewnętrznego napięcia, lęk, problem z koncentracją, niska samoocena, dolegliwości bólowe (bóle głowy, bóle w klatce piersiowej, nerwobóle).
Zwrócenie się o pomoc do specjalisty to nie wstyd. Depresję leczy się psychoterapią i lekami. Czas terapii dla każdego jest indywidualny. Szacuje się, że w naszym kraju ok. 8 mln ludzi cierpi na depresję lub stany depresyjne z czego tylko 1,5 mln jest zdiagnozowanych i leczonych.
Dobre rady a depresja
Dobre rady kierowane w stronę chorego powodują u niego zwiększenie poczucia winy, wycofanie, zmniejszenie samooceny, osamotnienie. Zamiast dobrych rad, postaraj się rozmawiać, interesuj się, wspieraj emocjonalnie. W stosunku do osoby z depresją unikaj zdań typu: „Weź się w garść!”, „Inni mają gorzej!”, „Nie przesadzaj!” - Takie stwierdzenia mogą zrobić więcej złego niż dobrego!
Kilka faktów i mitów na temat depresji
Mit: Depresja nie jest chorobą. Fakt: Depresja jest klasyfikowana w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD10. Mit: Dotyka ludzi słabych i leniwych. Fakt: Może dotknąć każdego, bez względu na wiek, płeć, pochodzenie, wykształcenie itp. Mit: Mężczyźni nie mają depresji. Fakt: Na depresję chorują zarówno mężczyźni jak i kobiety. Mit: Podłożem choroby jest zawsze trudna sytuacja życiowa. Fakt: Przyczyn choroby jest wiele, wśród nich np. zmiany hormonalne lub zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego. Mit: Wir pracy leczy depresję. Fakt: W leczeniu stosuje się psychoterapię i farmakoterapię. Mit: Antydepresanty zmieniają osobowość. Fakt: Leki przywracają równowagę organizmu i poprawiają stan wielu pacjentów, jednak nie zmieniają osobowości.
Gdzie szukać pomocy?
116 123 - Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny przez 7 dni w tygodniu w godz. 14.00–22.00.
116 111 - Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu.
800 108 108 - Bezpłatny telefon wsparcia, czynny od poniedziałku do niedzieli (z wyjątkiem dni świątecznych) w godz. 14.00–20.00.
121 212 - Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu.
Jeśli podejrzewasz, że miewasz stany depresyjne, nie lekceważ tego, nie wstydź się, szukaj pomocy. Nie pozostawaj z tym problemem sam. Czas zdalnego nauczania i związanej z tym izolacji domowej na wiele osób wpłynął negatywnie. Młodzież skarży się z tego powodu na obniżenie nastroju. Pozwól sobie pomóc.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie