Dni Honorowego Krwiodawstwa

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
22 listopada 2021

Świat jest pełen prawdziwych superbohaterów. Wśród nich są osoby regularnie oddające krew i osocze pacjentom po wypadkach czy zabiegach.

W dniach 22 – 26 listopada obchodzimy doroczne Dni Honorowego Krwiodawstwa. W tym czasie każdego roku staramy się w szczególny sposób pamiętać o ludziach, którzy pragnąc pomóc drugiemu człowiekowi oddają dla niego swoją krew. W trakcie obchodów organizowane są spotkania i oficjalne uroczystości, na których najbardziej Zasłużonym Honorowym Krwiodawcom wręczane są odznaczenia państwowe nadane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, odznaki „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu” nadane i Wyróżnienia Polskiego Czerwonego Krzyża „Kryształowe Serce”.

Krew, można śmiało powiedzieć, jest to najcenniejsza substancja w organizmie człowieka. Wyjątkowy lek. Odpowiada za wiele funkcji życiowych. Krew jest płynem ustrojowym, który za pośrednictwem układu krążenia pełni funkcję transportową oraz zapewnia komunikację pomiędzy poszczególnymi układami organizmu. W kontekście krwiodawstwa krew jest towarem, rzec można honorowo - dochodowym.

Wszyscy możemy być bohaterami - krwiodawcami i wszyscy w którymś momencie życia możemy takich bohaterów potrzebować.

Zachęcamy naszą młodzież do zapoznania się z warunkami oddawania krwi. To bardzo ważna sprawa. Oddając krew ratujesz komuś życie. I to nie jest tylko puste hasło. Przekonaj się, że warto zostać krwiodawcą.

 


Galeria

  • Powiększ zdjęcie Dni Honorowego Krwiodawstwa

    Dni Honorowego Krwiodawstwa